Илир Латифи поминува во тешка категорија

28

Илир Латифи ќе направи голема промена во кариерата. „Слејџхамер“ (14-7-1) одлучи по 10 години да се врати во тешка категорија.

Латифи мина во серија од два последователни порази откако во декември Кори Андерсон го победи со одлука на судиите, а Волкан Оездемир го нокаутира пред неколку месеци. Пред овие порази, Илир беше во серија од две последователни победи и инсистираше на шампионски меч, но не дојде до тоа.

Латифи никогаш не паднал на мерњето и секогаш влегувал во границата за полутешка категорија. Своето деби го направи во полутешка категорија во 2009 година, откако претходно направи две средби во тешка. Латифи се бореше со Благој Иванов во својата прва борба, која беше прогласена за неуспешна, бидејќи се урна рингот.

Во втората борба го нокаутира Роман Михока, а потоа го направи дебито во полутешка категорија, каде што забележа 13 победи и 7 порази. Во својот профил на социјалните мрежи рече дека е време за друга борба и дека наскоро ќе биде објавена.

View this post on Instagram

Time to grind News coming soon

A post shared by Ilir Latifi (@ilirlatifi) on