Федор Емилијаненко се уште нема противник за новогодишниот турнир

Emilijanenko se smee

Пред неколку недели голем дел од медиумите во светот посочија дека следниот противник на Федор Емилијаненко ќе биде човекот кој го победи во 2000 година, односно Цујоши Косака. Но веќе е јасно дека и поранешниот професионален борач ја одбил борбата со Русинот.

Четириесет и пет годишниот џудока ќе се сретне со Џејмс Томпсон за време на истиот турнир, во кој и Емилијаненко да земе учество.

Последен пат го видовме Косака во акција во далечната 2006 година, кога загуби со технички нокаут на ММА настанот Прајд ФЦ-Тотал елеиминејшн апсолут. По овој меч Јапонецот и стави крај на кариерата. Но очигледно е дека по девет 9 години ќе направи обид да се врати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО