Ентони Хернандез со заслужен бонус по шокирачкиот триумф на УФЦ 258

109

УФЦ-борецот од средна категорија Ентони Хернандез беше изненадување на вечерта на последниот настан на УФЦ 258.

27-годишниот Американец го победи Родолфо Виера со гилотина, нанесувајќи му го првиот пораз во професионалната кариера на Бразилецот. Иако Виера е еден од најдобрите џиу џицу спортисти во УФЦ, тој требаше да победи во средината на втората рунда по перфектниот настап на Хернандез.

Победа над ваква големина не можеше да остане незабележана, заработи бонус од 50.000 долари за „Најдобра изведба на вечерта“.

Уште тројца имаа среќа да добијат дополнителна награда за своите услуги.

Шампионот во полусредна категорија, Камару Усман, исто така освои 50.000 долари за нокаутот против Жилберт Барнс во главниот меч на вечерта. Жулијан Маркез, кој го одби Маки Питоло во последната рунда од нивниот меч, исто така беше награден.

Полијана Вијана е четвртиот борец кој доби бонус за учинок. Бразилката ја победи Малори Мартин со давење (заклучување со рака) на еден од мечевите за загревање.

Овојпат немаше награда „Меч на вечерта“.