Џон Џонс ја бакна раката на Федор Емелијаненко

ММА легендите Џон Џонс и Федор Емелијаненко се сретнаа во Ријад, Саудиска Арабија.

Двајцата беа таму минатиот викенд за да ја проследат заедничката гала на ПФЛ и Белатор. Џонс беше специјален гостин, а Емелијаненко беше во аголот на Вадим Немков, кој учествуваше на настанот. Џонс и Федор се видоа и Американецот покажа голема почит кон руската легенда. Џонс го прегрна Федор и призна дека тој секогаш ќе му биде омилен борец.

„Коски“ потоа ја бакнаа раката на „Последниот император“, покажувајќи ја неговата почит кон Емелијаненко. Џон не заборави на Александар Емелијаненко, на кого му испрати поздрав. И Џонс и Федор се сметаат за двајца од најголемите великани во историјата на ММА.

Федор се повлече од ММА пред 1 година откако загуби од Рајан Бадер. Џонс, пак, ја освои титулата на УФЦ во тешка категорија пред 1 година. Тој требаше да ја брани против Стипе Миочиќ, но беше повреден и опериран. Џон сега заздравува и со нетрпение ја очекува борбата со Миочиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО