Дритон Кука: Келменди е како наркотик за сите во Косово

322

Легендарниот тренер Дритон Кука емотивно го коментираше откажувањето на суперѕвездата Мајлинда Келменди.

Пред неколку дена, една од најголемите џудистики на планетата објави крај на славната кариера.

Организаторите на Гран прито во Париз направија се што е можно тоа да биде последен натпревар за Мајлинда, но таа е цврста во својата одлука.

Таа го освои … четири пати по ред! Еден од најкомерцијалните и најреномираните турнири во џудо во светот останува со злато во колекцијата Келменди во 2014, 2015, 2016 и 2017 година.

„Мајлинда е хероина за сите луѓе на Косово. Таа е повеќе од џудистка, олимписка и светска шампионка. Благодарение на неа, имаме претставници на високите места во сите меѓународни џудо организации“, започна Кука.

„Кога МОК првпат го посети Косово, таа имаше 14 или 15 години. Откако го видоа како тренира, почнаа да се јавуваат и да не следат. За прв пат учествувавме како посебна земја на Светското првенство за деца во 2009 година. Таа ја освои титулата“, се сеќава тренерот.

„Незаборавен момент и основа за развој на спортот во нашата земја. Таа е многу повеќе од спортист – многу, многу повеќе. Таа е како наркотик за мене и за сите на Косово“, додаде Кука.