Дмитри Бивол ја одбрани титулата против Кастиљо (ВИДЕО)

33

Русинот Дмитри Бивол ја одбрани титулата во Светската боксерска организација (ВБО) во тешка категорија, откако со едногласна одлука на судиите го совлада Доминиканецот Ленин Кастиљо во Чикаго.

Така, Бивол ја забележа втората успешна одбрана на титулата во 2019 година и шестата во кариерата и остана без пораз, запишувајќи ја 17-тата победа. Во картичките судиите два пати запишаа 119-109 и еднаш 120-108 во корист на Русинот.

Кастиљо не му задавше тешкотии, кој беше техничка супериорен, но во шестата го испрати противник во нодаун. Предизвикувачот успеа само да ја изедначи борбата во деветата рунда со неколку добри удари со десната рака, но Бивол пак беше поефикасен боксер во рингот.