Димитар Ѓоргиев обезбеди бронза на Светското првенство, на ред е финале (ФОТО)

1732

Димитар Ѓоргиев обезбеди најмалку бронза на Светското првенство во кик бокс во Џесоло Лидо во Италија. Ѓоргиев во чевртфиналето го совлада Милош Даковиќ од Србија со 3-0. Во полуфиналето ќе се бори со бугарскиот репрезентативец Никола Николов.

Викторија Вардинова загуби 0-3 од Валнтина Кери од Србија.

Го очекуваме и настапот на Бобан Илиоски со Србинот Александар Менковиќ. И оваа борба е за полуфинале.

На Светското првенство учетсвуваат 1418 кикбоксери со 1593 натпреварувачки влезови од 69 држави.

Резултати – СП:
Лоу кик
-65 кг Викторија Варадинова – Валетина Кери (Србија) 0-3

-81 кг Димитар Ѓоргиев – Давид Дано (Италија) 3-0
-81 кг Димитар Ѓоргиев – Милош Даковиќ (Србија) 3-0
Полуфинале
-81 кг Димитар Ѓоргиев – Никола Николов (Бугарија)

К-1
-86 кг Бобан Илиоски – Адријан Бартл (Словачка) 0-3
-86 кг Бобан Илиоски – Александар Менковиќ (Србија)