ЏК Пролетер со по две сребра и бронзи од Белград (ФОТО)

Proleter ekipa vo Belgrad 2016

Прилепските џудисти од ЏК Пролетер освоија четири медали на два меѓународни турнири во Белград.

Proleter vo Belgrad 2016

Пролетер на двата турнири настапи со вкупно 13 натпреварувачи и освои два сребрени и два бронзени медали. Теодора Димеска и Марија Самарџиоска освоија сребрени медали, а Давид Спиркоски и Јорданчо Георгиоски  бронзи.

Во сабота на учествуваа на „Трофеј на Белград 2016“, на кој настапија 450 натпреварувачи во кадетска и јуниорска конкуренција, а во недела на Меѓународниот турнир „Срѓан Јанковиќ“ имаше преку 700 пионери. На двата турнири учестваа екипи од Романија, Црна Гора, БиХ, Косово, Буарија, Македонија и Србија.

Ipon.mk/В. Д.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО