Дaна Вајт го пофали Кори Сандхаген по УФЦ Нешвил

На главниот настан на УФЦ Нешвил, Сандхаген се соочи со Роб Фонт само неколку недели откако Умар Нурмагомедов мораше да се повлече од борбата поради повреда. Сандхаген во борбата влезе со повреда на лактот и во првата рунда дополнително ја повреди раката, принудувајќи го да се сврти кон своите боречки вештини.

На крајот, Кори Сандхаген го соборуваше Роб Фонт седум пати и имаше речиси 20 минути во кои го контролираше противникот за да победи со одлука. Тоа не беше најзабавната борба, а Дана Вајт наводно го напушти своето место на средината на четвртата рунда. По резултатот, сепак, шефот на УФЦ кажа само добри работи за Сандхаген и неговиот настап.

„Уф, Кори Сандхаген го скина трицепсот од коската во првата рунда од таа борба. Фактот дека момчето се бори е неверојатен. Тој е добро момче. Момче кое е подготвено да се соочи со секој противник, особено ако се земе предвид каде се наоѓа на ранг-листата. Само почит кон него“, изјави Дана Вајт.

Пофалбите секако се убави за Кори Сандхаген, особено откако се дозна дека Дана Вајт рано ја напуштила борбата од досада. Се чини дека претседателот на УФЦ разбира дека Сандхаген ја повредил раката рано во борбата, принудувајќи го да го промени планот за борба.

По победата над Фонт Сандхаген повика на шанса за титулата бидејќи го сака победникот на Алџамејн Стерлинг против Шон О’Мели на УФЦ 292. Дали ќе ја оствари својата желба останува да видиме, но Вајт изгледа задоволен од начинот на кој се бореше Сандхаген во УФЦ Нешвил, особено по тешката повреда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО