Дарко Стошиќ го нокаутира Чехот пред домашната публика, па го повика Фил Де Фрис на нова пресметка!

КСВ 87 се одржа синоќа во Чешка, поточно во градот Триенц. Она што го направи овој настан посебен за регионалните фанови е фактот што за прв пат во кариерата го предводеше најдобриот српски тешкаш Дарко Стошиќ, а противник му беше незгодниот Михал Мартинек.

Настанот изобилуваше со интересни натпревари, но врв беше првиот „главен настан“ на Стошиќ. Поминаа точно три месеци откако Стошиќ влезе во кафезот на КСВ пред синоќешниот настап и во таа прилика го нокаутира Стефан Војчак. Стошиќ се пресели во големиот ринг во тешка категорија, па промоцијата му даде можност да го предводи овој настан во Чешка. Незгодниот Мартинек го чекаше со полна сала на страна, но тоа едноставно не беше доволно за победа.

Дарко тргна агресивно, принудувајќи го противникот на повлекување. Дарко направи добар исчекор и сериозно му се закани на Мартинек, а тој почна да погодува ножни удари кои прилично добро легнуваа. Мартинек погаѓаше од далечина, но на почетокот на борбата не му се закани премногу на Стошиќ. Мартинек стануваше се попрецизен, додека Дарко делуваше многу побрзо и поконкретно. Дарко погоди добар хај-кик, по што следеше одлично лево кроше кое тешко го нокаутира Мартинек. Дарко ја потврди победата со уште еден удар, па судијата влезе и го прекина мечот.

Дарко покажа дека сепак е многу подобар борец од Мартинек, а после тоа го прозва Фил Де Фрис! Браво Дарко, се надеваме дека наскоро ќе видиме голем реванш!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by KSW (@ksw_mma)

Резултати – КСВ 87:

Дарко Стошиќ – Михал Мартинек од КО (удар), Р1 2:04
Лео Брихта – Роман Шимањски од ТКО (удари), Р3 4:15
Рафал Харатик – Иван Ерслан од КО (удари), Р1 4:21
Олексиј Полисчук – Филип Мачек по завршница (рачен триаголник), Р1 4:06
Михал Дречковски – Војтех Гарба со едногласна одлука на судиите
Адријан Дудек – Лукаш Дворжак со едногласна одлука на судиите
Сахил Сираџ – Ахмед Абдулкадиров од КО, Р1 3:16
Давид Карета – Јозеф Штумер од ТКО, Р1 4:10
Тобијас Ле – Карл Мекнали од TKO, Р3 2:52

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО