Дарен Тил се изјасни за виновен за сообраќајни прекршоци во Ливерпул

Поранешниот предизвикувач за титулата на УФЦ, Дарен Тил, се изјасни за виновен по неколку обвиненија за возење, откако во мај беше сопрен од полицијата. Тил првично се изјасни за невин на почетокот од оваа година.

Тил сега се појави во Судот на Ливерпул како дел од однапред закажано судење. Но, во овој случај, избра да го промени своето изјаснување и да се изјасни за виновен по две конкретни обвиненија.

Тил избра да се изјасни за виновен за возење без осигурување и возење со суспендирана дозвола. Како резултат на одлуката на Тил да се изјасни за виновен за горенаведените сообраќајни прекршоци, третото обвинение против него беше отфрлено.

Конкретното обвинение се однесуваше на попречување на полициски службеник во извршувањето на неговите должности. Пријавата за вина на Тил доаѓа со финансиски последици, бидејќи тој ќе мора да плати парични казни кои не се откриени.

Претходно оваа година Тил се збогуваше со УФЦ по поразот од Дрикус ду Плесис во декември. Тоа беше петти од шесте порази во серија за Тил. Потоа донесе одлука да побара негово ослободување од УФЦ.

По напуштањето на УФЦ Дарен се воздржа од натпреварување во боречките спортови. Сепак, постојат индикации дека може да размисли да се впушти во областа на боксот или бокс со голи раце.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО