Брендон Морено и Каи Кара-Франс за привремената титула на УФЦ 277

81

Дана Вајт и компанија создадоа привремена титула во мува категорија. Неприкосновениот шампион Дејвисон Фигуередо е повреден и за тоа е потребен овој потег на организацијата. За привремената титула ќе се борат Брендон Морено и Каи Кара-Франс.

Тие ќе имаат реванш на УФЦ 277 на 30 јули. Локацијата се уште не е објавена. Морено и Кара-Франс се бореа на крајот на 2019 година. Тогаш Брендон победи со судиска одлука.

Морено има скор 19-6-2 во ММА и доаѓа по поразот од Фигуередо. Овој пораз ја прекина серијата од 4 последователни победи. Во последните 3 битки Морено се соочи со Фигуередо. Двајцата си разменија по 1 победа и 1 нерешена борба. Морено заврши 14 од своите мечеви и не бил завршен во ММА.

Кара-Франс има скор 24-9-1 во ММА и е во серија од 3 последователни победи. Тој има заврши 14 средби со завршница, а 5 пати загуби со завршување. Кај победи на 6 од неговите 8 борби во УФЦ. Кара-Франс на крајот на март извојува победа над Аскар Аскаров и заработи шанса за појасот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fight Tale (@fighttale)