Боб Арум вели дека Ломаченко бил подобар од Хејни: Лесна победа на Васил

Во тесен и неизвесен меч изминатиов викенд во Лас Вегас, Девин Хејни (30-0, 15 КО) со едногласна одлука го победи Украинецот Васил Ломаченко (17-3, 11 КО) и ги одбрани шампионските појаси во лесна категорија на ВБА, ВБЦ, ИБФ и ВБО.

На крајот многумина беа незадоволни од исходот на борбата, вклучувајќи ја и домашната публика во преполната МГМ Гранд гарден арена, која ја исвирка конечната одлука.

Повеќето љубители на боксот се согласија дека ќе имаше многу помала врева доколку судиите го прогласеа мечот за нерешен, бидејќи борбата беше многу неизвесна за бодување.

На крајот, судиите предност му дадоа на Хејни, што многумина го прифатија со индигнација, а Ломаченко подоцна беше совладан од емоции и заплака.

И додека се тркалаа камерите од бекстејџот, јасно можеше да се слушне промоторот на Топ ранг, Боб Арум, како му кажува на менаџерот на Ломаченко, Егис Климас, дека Васил лесно го победил Хејни.

„Лесно ја доби таа борба. Лесно“, изјави Боб Арум.

Но, има и такви кои се убедени дека Девин заслужено стигна до триумфот, меѓу нив е и боксерскиот промотор Лу Дибела.

„Имајте малку почит кон Хејни. Океј, тоа беше најнапната борба што сум ја видел по долго време. Рундите беа многу блиску“, изјави Лу Дибела и продолжи:

„Но Девин одлично боксираше и остави свој белег. Не ги погледнав картичките на судиите, но она што го видов од Хејни, особено на почетокот на борбата, беше неверојатно. Мислев дека тоа го извади најдоброто од Лома, кој исто така направи одлични работи. Васил беше подобар во поголемиот дел од последниот дел од борбата, но ми се чини дека Хејни дотогаш имаше доволна бодовна предност. Некои рунди беа навистина блиску. И јас разбирам зошто Лома беше толку вознемирена на крајот. Се бореше во таков изедначен меч и веруваше дека ќе победи. Можам да видам колку беше вознемирувачко за него“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО