Аргентинец е избркан од Рио поради допинг

125

lensina-para-olimpijada

Аргентинецот Хорхе Ленсина, учесник на турнирот во џудо на Параолимписките игри во Рио де Жанеиро, беше отстранет поради позитивен допинг примерок.

Тој е земена на 8 септември, а два дена подоцна Ленсина се борел во четвртфиналето на турнирот до 90 килограми. Дури и со допинг ја изгуби својата средба и рано испадна од натпреварите.

Според прелиминарните информации, организаторите му ја одзеле акредитација на Ленсина и тој принудно го напуштил Параолимпиското село. Формално казната ќе биде објавена по отворањето на Б-примерокот, што ќе се случи по завршувањето на летните игри. Инцидентот со Ленсина забележа и првата позитивна мостра за време на дербито од параолимпијадата. Надвор од турнирите за употреба на забранети стимуланси бил фатен уличен натпреварувач во кревање тегови од Саудиска Арабија.