Александар Волкановски: Не знам како е во Дагестан, но тука се тресе од промоцијата на оваа борба

Не разбира каде Махачев го гледа недостатокот на промотивни активности, тврди дека кај него се зборува само за оваа борба.

Веројатно ви е познато дека Ислам Махачев пред некој ден ги критикуваше УФЦ и Дана Вајт и рече дека неговата борба против Волкановски не била доволно промовирана, со што најмногу се согласија навивачите. Викендов се одржува УФЦ 284, а освен Махачев и Волкановски, остатокот од картата е малку разочарувачки.

Дана не молчеше долго, туку експресно му одговори на шампионот во лесна категорија дека нема поим за промоција, а Махачев потоа се повлече и рече дека Дана секако ги почитува сите борци и дека едноставно не може да се сети на неговото презиме, што е тешко да се изговара. Но, Волкановски не се согласува дека промоцијата на настанот УФЦ 284 е лоша.

„Мислам дека е доволно. Очигледно некои луѓе го велат тоа, но јас не мислам така. Сè се тресе овде во Австралија. Овде е огромна работа. Не знам како е во Дагестан или каде било на друго место, но тука само за тоа се труби. Салата ја распродадовме за секунди, луѓето мака мачат да набават билети“, изјави Волкановски за ЕСПН.

„Тука сè се тресе и мислам дека ќе биде тренд. Ова е многу голема борба и луѓето го разбираат тоа. На крајот на краиштата, кој не сака приказни за аутсајдери? Ќе биде огромно и едвај чекам. Тоа ќе биде огромна можност за мене и за моето наследство“, додаде тој.

За оваа борба се зборува со месеци, а викендов конечно ќе бидеме сведоци на тоа. Ќе дознаеме кој ќе биде борецот кој ќе ја наметне својата борба и стил во ноќта од сабота спрема недела. Мора да се признае дека остатокот од настапот требаше да биде многу подобар, но главната борба на вечерта е спектакл сам по себе.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО