Александар Усик верува дека Крафорд ќе го победи Спенс

Украинецот Aлександaр Усик се подготвува за боксерски меч на 26 август против британскиот борец Даниел Дубоа.

Светскиот шампион во тешка категорија следи и други случувања во светот на боксот, па деновиве ја коментираше големата борба која ќе се одржи на 29 јули меѓу Теренс Крафорд и Ерол Спенс Јуниор.

Усик верува дека Крафорд ќе го победи Спенс во меч за апсолутен шампион во полусредна категорија.

„Ќе биде голема борба. Ми се допаѓа Теренс и тој е одличен боксер. Ерол е подобар и мислам дека ќе победи“, изјави Александар Усик и прокоментира дека тој и Крафорд често менуваат гард за време на борбата.

„Боксерите гледаат борби и сакаат да го применат тоа на своите натпревари, тоа е нормално. Кога ќе видите некој како прави нешто одлично, тогаш тоа го пробувате и на тренинг. И сте среќни кога ќе успеете да го направите тоа“.

https://twitter.com/boxingscene/status/1683487099645829120?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1683487099645829120%7Ctwgr%5Eaa617df13d27cc316edd7fb78f3cfa2338d2668e%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.croring.com%2Fboks%2Foleksandr-usyk-vjeruje-kako-ce-crawford-pobijediti-spencea%2F

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО