Враќање на Бадр Хари: „Златното момче“ потврдено во борбата за предизвикувач

Глори го објави датумот за следната борба на најпопуларниот кик боксер во светот, Бадр Хари.

Глори официјално го објави враќањето на настанот кој ќе се одржи на 7 ноември и ќе се вика Глори 76. Иако во средината на летото се зборуваше дека на промоцијата ќе одржи настани на 2 и 3 октомври, и за истите беа најавени некои борби, споменатите настани засега сè уште не се официјално потврдени преку нивните мрежни канали. Но, оваа е, бидејќи е објавен и официјален постер за Глори 76.

На тој начин кик бокс великанот ќе се врати на сцената со веројатно најголемото можно име што може да им го понудат на фановите. Тоа е Бадр Хари, кој би требало да настапи за прв пат по декември минатата година и борбата против Рико Верховен, која уште еднаш ја загуби поради повредата здобиена на мечот, во борба во која претходно два пати го испрати шампионот на подот и во времето на прекинот тој беше во голема предност. Негов противник ќе биде одличниот романски борец, Бенјамин Адегбај.

35-годишниот Адегбај (34-6, 19 КО) веќе некое време се смета за втор или трет светски борец, веднаш зад Верховен (некои дури го сметаат и Џамал Бен Садик), кого го победи два пати. Адегбај, пак, забележа победи над повеќето други врвни светски борци. Така, го победи Младен Брестовац три пати, а исто толку пати беше и подобар од Јахфар Вилнис. Тој ги победи Хесди Гергес и Д’Анџело Маршал два пати, а исто така ги победи Андерсон Силва, Аркадиуш Врзошек, Исмаил Лондт и многу други.

Мечот е најавен како официјален „елиминатор за титулата“ во тешка категорија, односно победникот од истата ќе има можност да се справи со шампионот. Во моментов е Рико Верховен, кој прво треба да се сретне со Џамал Бед Садик, борецот кој го победи Адегбај во 2018 година. Хари се надева дека ќе има трет меч против Рико, во кој конечно би можел да потврди колку вреди. Неговите фанови несомнено го сметаат за најдобар на светот, некои на сите времиња, но „Златното момче“ поради повреда не успеа официјално да го потврди тоа.

Освен овој меч, за истиот е најавен и меч за титулата велтер категорија. Седрик Дамбе ќе ја брани против Муртел Гроенхарт, борец кој успеа да му го земе појасот во 2017 година. Ова ќе биде нивна трета меѓусебна средба, бидејќи Думбе славеше во 2016 година, кога се сретнаа прв пат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО