Укажана голема чест на Полката: Јоана го понесе олимпискиот факел! (ФОТО)

Поранешниот шампионка на УФЦ во сламка категорија Полката, Јоана Једрзејчик, доби голема „олимписка чест“.

Иако слободната борба не е олимписки спорт, Јоана е меѓу полските спортисти и спортистики е избрана како една која ќе го носи олимпискиот факел на еден сегмент од невото патување во Јужна Кореја. Успешно ја заврши својата работа, а за сè извести на нејзиниот официјален профил на Инстаграм.

Зимските олимписки игри се одржуваат од 9 февруари во Пјеончанг, Јужна Кореја.

Једрзејчик се одмара по поразот од Роуз Намахунас на УФЦ 217. Американката ја прекина нејзината неверојатна победничка низа во која дури пет пати ја бранеше шампионската титула на УФЦ. Полската веднаш по претпрпениот нокаут побара реванш, но засега не е познато дали ќе се случи или не.

https://twitter.com/pyeongchang2018/status/950288868565139456?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=http%3A%2F%2Ffightsite.hr%2Frubrike%2Fufc%2Fpoljakinji-ukazana-velika-cast-joanna-ponijela-olimpijsku-baklju-foto%2F

https://www.instagram.com/p/Bdq-IqNjigZ/

https://www.instagram.com/p/BdrkvlJj6oj/

.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО