Тони Белју го коментира мечот меѓу Фјури и Нгану: Тоа е голема борба и сите сакаат да ја гледаат!

Отсекогаш сум сакал да боксирам против најдобрите. Тоа беше мојот сон – честопати повторувано од Френсис Нгану, кој неодамна организираше боксерски меч против шампионот на ВБЦ, Тајсон Фјури.

Поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија ќе ги одмери силите со Кралот на Ромите во Саудиска Арабија на 28 октомври, но појасот на ВБЦ нема да биде во прашање.

„Откако станав апсолутен ММА шампион во тешка категорија, ова е можност да го остварам мојот сон и да ја зацврстам мојата позиција на најопасен човек на светот“, нагласи Френсис Нгану.

Поранешниот боксерски шампион Тони Белју во објава на Твитер потсети дека пред извесно време предвидел како Фјури ќе боксира против Нгану.

„Пред неколку месеци кажав што ќе се случи и луѓето ме нарекуваа хејтер! Тоа е голема борба и верувајте ми сите ќе сакаат да ја видат! Но, во тој меч некој што ќе дебитира во професионален боксер ќе се бори против најдобриот тешкаш во светот – ЛУДОТ!“, напиша Тони Белју на Твитер, а подоцна изјави:

„Искрено верувам дека Тајсон Фјури, доколку реши така, би можел да се ослободи од Френсис Нгану уште во првата рунда. ММА и боксот се два сосема различни спорта, исто како рагбито и фудбалот да се исти, бидејќи се играат со топка. Ќе биде забавно, а и Тајсон Фјури ќе се забавува. Ќе зборува многу, а секоја емисија во која ќе се појави ќе биде многу гледана, главно се ќе се исплати финансиски. Но, како боксерски спектакл – тоа е само шега“!

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО