Хукер ќе се обиде да ја прекине серијата порази

Дaн Хукер ќе сепресмета со Насрат Хакпараст на УФЦ 266 на 25 септември во Лас Вегас. Судирот ќе биде во лесна категорија.

Хукер има биланс од 20 победи и 10 порази во ММА. Тој победи на 17 натпревари со завршница (10 со нокаут и 7 со принуда). Новозеланѓанецот има 10 победи и 6 порази откако се приклучи на УФЦ.  Беше во серија од 3 последователни победи (Џејмс Вик, Ал Јакинта и Пол Фелдер), а во последните 8 средби Хукер имаше само 1 пораз (од Едсон Барбоза). Тоа се промени минатата сезона. Хукер потоа загуби од Дастин Пориер со одлука на УФЦ на ЕСПН 12, а на крајот на јануари загуби од Мајкл Чендлер со технички нокаут во првата рунда на УФЦ 257.

Насрат Хакпараст има биланс од 13 победи и 3 порази во ММА. Победи на 9 средби со завршница (сите со нокаут). Авганистанецот дебитираше во ММА во 2012 година, забележувајќи пораз од Адријан Раф со завршница во првата рунда. Ова не го спречи и направи серија од 8 последователни победи, што му донесе значајно место во УФЦ. Во дебитантската битка за организацијата, Хакпараст загуби со одлука од Марцин Хелд, но повторно брзо се рехабилитираше, победувајќи ги следните три меча во октагонот (Марк Дијакези, Тибо Гути и нокаут во судирот со Жоаким Силва). Во 2020 година 25-годишниот борец претрпе три порази во кариерата, загуби од Дру Гуд со нокаут во првата рунда, но оттогаш забележа победи над Алекс Муноз и Рафа Гарсија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО