Хорхе Масвидал и Колби Ковингтон го предводат УФЦ 272

96

Долгоочекуваниот меч ќе биде главен на претстојниот настан на УФЦ 272.

Битката во полусредна категорија меѓу поранешните предизвикувачи Хорхе Масвидал и Колби Ковингтон ќе биде главниот настан на гала вечерта, која ќе се одржи на 5 март во Лас Вегас, САД.

Веста ја објави ЕСПН, а изворот е главниот деловен директор на компанијата Хантер Кембел. Ова ќе биде еден од ретките големи настани во кои нема да има титула, а воедно неговото максимално времетраење ќе биде 5 рунди.

37-годишниот Масвидал е во серија од два последователни порази од шампионот во категоријата Камару Усман, а последниот меч во летото 2021 година заврши со спектакуларен нокаут во корист на „Нигерискиот кошмар“.

И 33-годишниот Ковингтон претрпе два порази од Усман во последните две години. Американецот во реваншот со Камару во ноември изгуби со едногласна одлука.