Ентони Смит ќе биде резерва за Тешеира-Хил на УФЦ 283

УФЦ го избра Џамал ​​Хил да се бори со Гловер Тешеира за празната титула во полутешка категорија по разочарувачкото реми меѓу Јан Блахович и Магомед Анкалаев на УФЦ 282 претходно овој месец во Лас Вегас, но тоа значеше откажување на претходно закажаната пресметка меѓу Хил и Ентони Смит.

Утешната награда на Смит е патување до УФЦ 283 на 21 јануари во Рио де Жанеиро, Бразил, каде што ќе се искачи во тежинска класа и ќе служи како резерва во борбата за титулата меѓу Хил и Тешеира. Тоа може (или можеби не) да го направи неговиот сегашен тренинг камп малку незгоден со оглед на тоа што неодамна беше донесен за да му помогне на Тим Хил да се подготви за бразилскиот борец.

„Ќе летам за Бразил“, рече Смит. „Ќе влезам во категорија. Не се сомневам дека овие момци ќе имаат проблеми, и двајцата се професионалци, но ако нешто тргне наопаку, јас ќе бидам тука да се вмешам“.

Полутешката категорија беше фрлена во мал хаос кога новиот шампион Јиржи Прохаска тешко го повреди рамото и отиде „под нож“, што доведе до долго отсуство и откажување на неговиот реванш со Тешеира. Како ќе изгледа поделбата по неговото евентуално враќање останува да се види, но се чини дека УФЦ се обидува да ги покрие сите свои борци кои се пробиваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО