Белатор 244: Немков му удри тежок ќотек на Бадер и му ја одзеде титулата во полутешка категорија (ВИДЕО)

Владимир Немков е нов шампион во Белатор во полутешка категорија откако со технички нокаут во втората рунда го победи бранителот на титулата Рајан Бадер.

Од првата секунда на борбата Немков реши да го доведе Бадер во неволја, барајќи отворени размена на удари со нозе. Шампионот првично успешно го избегна влезот во борбата на начин што му одговара на неговиот противник, но кај Немков веднаш можеше да се забележи непосреден кондицсиски напредок. Тој реши да го задржи своето темпо колку што може повеќе и тоа мина добро до четвртата минута од првата рунда, кога Бадер конечно виде можност за рушење, што ја искористи. Но, тогаш доби непријатно изненадување со тоа што не успеа да ја одржи борбата во партер. Немков стана многу полесно отколку што очекуваше некој. Кон крајот на рундата Бадер погодува десен директ кој направи штета, но не и доволна за нешто повеќе од поправање на почетниот впечаток.

Русинот не го смени својот начин на борба во втората рунда туку повторно нападна од самиот почеток. Клучниот удар дојде по нешто повеќе од две минути. Високиот удар совршено легна и Бадер заврши на подот. Немков не се двоумеше, веднаш започна серија удари со цел да се стави крај на борбата. Паузата беше близу, но шампионот некако успеа да се крене и да избега. Сепак, не толку далеку, бидејќи Немков повторно беше пред него, тој ја однесе борбата на партер со нова жестока серија, но овој пат Бадер не одговори, по некое време и судијата конечно реши да влезе. Апсолутно заслужена победа за Немков, кој веќе имаше пораз тројца од поранешни шампиони во низа пред Бадер. Сега, конечно се ослободи од оној што го поседува појасот. Така, на Бадер му остана појаост во тешка категорија и неговата одбрана треба да биде неговиот следен испит.

„Јас сум најдобриот борец во полутешка категорија во светот“, рекче Немков по мечот, со што го одмазди учителот Федор Емилијаненко кој загуби од Бадер.

Рускиот борец ја забележа 12 победа во ММА, во својата кариера.

Во поднасловната борба Џулија Буд беше убедлива против Џесика Миле, исто како што и пред тоа Валентин Молдавски беше убедлив против Рој Нелсон. „Големата земја“ издржа тежок ќотек, уште еднаш не беше готов, но Русинот беше апсолутно доминантен. Кој знае, можеби со ова тој ја освои можноста да ја нападне титулата во тешка категорија. Значи, откако Бадер го загуби во полутешка категорија од еден од учениците на Федор Емелијаненко, можно е веќе во следната борба да го чека друг негов ученик. Главниот дел од настанот беше отворен со победата на Џон Салтер против Ендру Капел, со прекин во третата рунда.

Белатор 244 – Резултати
Вадим Немков – Рајан Бадер – ТКО (Р2 3:02)
Џулија Буд  – Џесика Миле – едногласна одлука на судиите
Валентин Молдавски – Рој Нелсон – едногласна одлука на судиите
Џон Салтер – Ендру Капел – Звршница (Р3 3:11)

Јарослав Амосов – Марк Лемингер – ТКО (Р1 5:00)
Сидни Вонлав – Адам Пиколоти – поделена одлука на судиите
Џош Хил – Шрик Перез – едногласна одлука
Вебер Алмеида – Салим Мухидинов – ТКО (Р1 3:57)
Џон де Хесус – Владислав Парубченко – едногласна одлука на судиите
Крис Гонзалез  Владимир Токов – поделена одлука на судиите
Лукас Бренан – Вил Смит – ТКО (Р2 4:14)

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ПОПУЛАРНО