Жуниор дош Сантос посака борба со Федор Емилијаненко

132

Поранешниот шампион на УФЦ во тешка категорија Жуниор дош Сантос, кој беше отпуштен од најголемата ММА организација, е подготвен да го разгледа предлогот на Белатор. Циганина призна дека бил заинтересиран за голем број битки, од кои едната би се водела против легендата Федор Емелијананеко.

„Јас сум голем обожавател на Федор и би било одлично да се соочам со него. Не знам каква е неговата ситуација, но изгледа дека тој сè уште се бори и е под договор со Белатор. Рајан Бадер неодамна објави дека би сакал да ме види мене и Алистер Оверем во Белатор, па затоа ме интересира и меч со него. Покрај тоа, би можеле да имаме реванш со Оверем, кој секогаш го избегнуваше тоа“, изјави Дош Сантос.

Алистер Оверем беше отпуштен од УФЦ во исто време со Дош Сантос. Во исто време, шампионот Бадер се подготвува да учествува на Гранд прито на Белатор во полутешка категорија. Се шпекулира дека Емелијаненко ќе ја води следната битка ова лето на дебито на организацијата во Москва.