Жорж Сент Пјер: Ми недостасуваат победите, но не и борбите (ВИДЕО)

85

Големата легенда на боречките вештини Жорж Сент Пјер изјави дека му недостасува чувството за победа во октагонот. 39-годишниот Канаѓанец се пензионираше во 2013 година, но се врати во игра четири години подоцна. Поранешниот шампион во полутешка категорија се соочи со Мајкл Биспинг за титулата во средна категорија. Сент Пјер победи и влезе во списокот на неколку борци кои имаат освоено титули во две различни организации.

Жорж вети дека ќе ја брани титулата, но ја ослободи бидејќи имаше здравствени проблеми. Се надеваше на борба со Хабиб Нурмагомедов, но УФЦ не му ја дадоа и Сент Пјер повторно објави дека се повлекува од ММА. Сент Пјер запре со рекордни 26-2 во ММА и во серија од 13 последователни победи.

„Никогаш не сакав борби и не лажам кога го велам тоа. Ниту за момент не уживав за времето поминато во кафезот. Го направив тоа затоа што сакав да победувам. Ми се допаѓаше слободата и придобивките од тоа. Тогаш бев млад, имав пари, слава и пристап до работи што другите ги немаат. Го направив тоа токму поради оваа слобода. Никогаш не се борев од љубов спрема спортот. Мразев да се борам. Имаше толку многу стрес што не можев да го издржам.

Во исто време, ми се допаѓаа наградите. Колку е поголем ризикот, толку е поголема наградата. Сега ми недостасуваат наградите и чувството за победа. Сепак, не ми недостасуваат битките. Пред моите битки, излегував на вечера со пријателите и плачев. Си реков дека ова е мојата последна битка, затоа што не сум роден за тоа. Го мразам овој стресен начин на живот. Сепак, по битката, почнувавме да прашуваме кога ќе биде следната борба. Колку е лудо тоа? Го сакам, но во исто време го мразам.

Не може да се објасни. Ова е луд начин на живот. Тоа е како лудо коцкање, во кое секогаш се обложувате на сè. Обожувам тренинг и ваков начин на живот, но вечерта на борба има голем стрес и не ми недостасува“, им порача Сент Пјер на медиумите во едно од своите последни настапи.