Жаирзињо сака реванш со Нгану

74

Жaирзињо Розенструик сонуваше за титулата во тешка категорија на УФЦ, но беше заземјена. Тој во мај се бореше со Френсис Нгануј. Средбата заврши пред да почне. На Нагану му беа потребни само 20 секунди да го испрати Розенструик во тежок нокаут, од кој се будеше неколку минути. Ова беше прв пораз на Жаирзињо во ММА и ја прекина серијата од 10 последователни победи.

Сега 32-годишниот борец од Суринам се подготвува за нова битка и ќе се натпреварува со поранешниот шампион Жуниор дош Сантос. Тие ќе се борат на УФЦ 252 во август. Розенстроик изјави дека е подготвен за реванш со Нгану и ќе тренира за тој ден, но сега не концентриран на Бразилецот.

„Тоа беше голема шанса. Знаевме дека тоа е голема битка и предизвик. Не испадна така како што сакав, но сонот сè уште живее. Се надевам дека Нгану ќе стане шампион. Не успеавме да влеземе во борба. Не е добро да се изгуби. Ако ме прашаат за борба со него, тогаш уште утре ќе се борам со Нгану. Тренирам за повторно да се борам со Френсис. Почит, се е бизнис. Му посакувам успех и повторно ќе се видиме.

Сега тренирам напорно во салата и пак ќе се обидам. Пак са се ​​вратам во кафезот. Добив битка и ја прифатив. Нема да покажам непочитување кон Дос Сантос. Тој е добар човек и тренираме во една сала. Секој пат, кога ќе се видиме е точен. Жуниор секогаш е мил, но тоа е бизнис и треба да го решиме“, изјави Розенструик.