Завршија нашите надежи за медал на ЕП во таековондо (ФОТО/ВИДЕО)

166

Од Европското таеквондо првенство за сениори во Софија имавме големи надежи, но денеска тие завршија со настапот на Дејан Георгиевски и Филип Додевски. И двајцата се поразени во првото коло.

Георгиевски загуби од Иван Гарсија (Шпанија) 11-24, па така отпадна големата пресметка со актуелниот олимписки шампион Радик Исаев (Азербејџан).

Додевски беше немоќе против пресметка против светскиот првак Махди Кодабахши, Иранец со српски пасош.

ЕП 2021:
+87 кг Дејан Георгиевски – Иван Гарсија (Шпанија) 11-24
-87 кг Филип Додевски – Махди Кодабахши (Србија) 4-16
-80 кг Филип Стаменов – Апос Теликостоглу (Грција) 5-16
-67 кг Анамарија Георгиевска загуби од Сесилија Кастро (Шпанија)
-62 кг Милјана Релјиќ загуби од Чисе Робертс (Велика Британија)

Борбата на Георгиевски е на 1:09:00

Средбата на Додевски е на 2:22:00