ВБЦ: Вајлдер заслужува меч со Фјури

115

Развојот на сагата околу можниот трет меч меѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер може да добие уште еден неочекуван пресврт.

Организацијата за чиј појас веќе се боре двајцата – ВБЦ – гледа смисла во новата конфронтација помеѓу „Кралот на Ромите“ и „Бронзениот бомбардер“. Ваквиот судир требаше да се случи во декември, но таборот на Фјури објави дека истекол рокот за нејзино организирање и дека тие ќе бараат нов ривал за почетокот на 2021. Вајлдер одговори со еден куп обвинувања против Британецот, кој го победи во февруари, и продолжува да инсистира на реванш.

Сега во спорот се вмеша и претседателот на ВБЦ, Маурицио Сулејман, кој ја зазеде позицијата на „Бронзениот бомбардер“.

„Знаеме за проблем меѓу Тајсон Фјури и Дионтеј Вајлдер на кој работат во моментов, но немаме повеќе детали. Се надеваме дека сè ќе се реши и дека и двата штаба ќе бидат задоволни, за да можеме да ги видиме одличните боксери во рингот. Вајлдер е неверојатен, важен елемент. Тој беше шампион на ВБЦ пет години, тој е исклучително лојален. Има големи победи со нокаут. Процентот е неверојатен и за нас тој е многу вреден боксер, шампион и, секако, заслужува уште една можност. Тој му даде шанса на Тајсон Фјури и Фјури го победи, го нокаутираше и, се разбира, Вајлдер беше вклучен во спорот за титулата. Вреди за можноста и ќе видиме како ќе се развиваат работите следната година“, изјави Сулејман за Скај спорт.