Валдез: Не дозволувајте на никого да ви кажува што можете (ВИДЕО)

103

Новиот шампион на ВБЦ во супер-лесна категорија Оскар Валдез  (29-0, 23 KO) зборува за неговиот импресивен учинок и победата над Мигел Берчелт (37-2, 33 KO).

„Нема ништо подобро во животот од докажување дека луѓето не се во право. Имам список на луѓе кои се сомневаа во мене. Моите идоли се сомневаа во мене. Аналитичарите во боксот се сомневаа во мене. Рекоа дека Берчелт ќе ме нокаутира. Сакам да им кажам на сите: Не дозволувајте никој да ви каже што можете, а што не можете“, изјави новиот шампион.

„Толку сум среќен во моментов, скоро можам да правам салто како Теофимо Лопез. Сакам да го однесам овој појас дома. Подготвен сум да се борам против секој шампион … Слушнав дека Шакур Стивенсон сака да се бори. Да го направиме тоа. Само сакам да продолжам да се претставувам и да им го давам на фановите она што тие сакаат да го видат“, додаде тој.

„Оскар Валдез се покажа како еден од големите шампиони на Мексико. Денес создаде апсолутно ремек-дело во рингот“, изјави неговиот промотор Боб Арум.