Вајт се надева на враќање на Нејт Дијаз во октагонот: Би сакал да го видам да се бори годинава

146

Американскиот 35-годишен ММА борец Нејт Дијаз го имаше последниот меч на 2 ноември 2019 година, кога загуби на УФЦ 244 со технички нокаут против сонародникот Хорхе Масвидал.

Така, Дијаз минатата година беше без борба, обележана со пандемијата на коронавирусот.

И Нејт по последната борба постојано повторуваше дека му е одземена можноста да се бори до крај.

Имено, по три рунди, лекарот го прегледа Дијаз и оцени дека тој не е способен да ја продолжи борбата.

Нејт се уште е во потрага по реванш, што е проблем во уредувањето на следната борба, но шефот на УФЦ, Дана Вајт, се надева дека наскоро ќе се врати во октагонот.

„Се надевам на враќање на Нејт Дијаз и на негова борба оваа година. Би сакал да го видам. Но, не знам дека тоа ќе се случи, би сакал да го видам како се бори“, рече Дана Вајт.

А, кој би можел да биде ривал на Дијаз. Можеби тоа е трета борба со Конор Мек Грегор.

Тој судир сигурно повторно ќе му донесе убав профит на УФЦ. Но, се чини дека Вајт има и други планови.

„Веројатно нема да се случи“, рече шефот на УФЦ, Мек Грегор-Дијаз.