Вајт го објави следниот противник на владетелот Камару Усман

219

Шампионот на УФЦ во полусредна категорија Камару Усман го дозна името на својот следен противник.

Тоа ќе биде Британецот Леон Едвардс, кој е во серија од 9 последователни победи.

Веста ја соопшти претседателот на организацијата Дана Вајт.

„Ова дете го заслужува тоа. Тој е во одлична серија. Ако ја погледнеме ранг-листата – Колби загуби од Усман двапати, Дурињо загуби, Леон е трет“, изјави Вајт за ТСН.

Вестите се добредојдени за Едвардс кој долго го чекаше на реваншот со Камару. Нигериецот го победи додека се искачуваше на ранг-листата и сега има пет одбрани на појасот.

Тие се запознаа во 2015 година, тоа беше последен пораз на Британецот.

Оттогаш стекна сериозна доверба. Последен пат се бореше минатото лето, победувајќи го Нејт Дијаз.