Вајлдер и Руиз се острат за борба

204

Поранешните шампиони во тешка категорија Дионтеј Вајлдер и Енди Руиз би можеле да се сретнат до крајот на годината.

Според повеќе извори од таборот, двајцата боксери имаат состанок за ноември или декември.

Вајлдер не се бореше повеќе од една година, губејќи ја титулата на ВБЦ од Тајсон Фјури на неговиот последен меч.

Во меѓувреме Руиз не зачекори во рингот откако го загуби реваншот од Ентони Џошуа.

Двајцата Англичани се очекува ова лето да ги обединат титулите во тешка категорија, а Руиз и Вајлдер сакаат да се соочат за да ги предизвикаат повторно своите противници.

И додека Вајлдер се прикриваше и скандали се вртеа околу него, Руиз нон-стоп тренираше и покажа многу изменета фигура во најновите фотографии.