Вајлдер ќе биде во аут од рингот шест месеци

193

Дионтеј Вајлдер ќе остане надвор од професионалниот ринг најмалку шест месеци. Ова стана извесно откако Државната спортска комисија во Невада нареди да му се одземе лиценцата од медицински причини во период од 180 дена.

Одлуката доаѓа по нокаутот што го претрпе минатата недела „Бронзениот бомбардер“ на мечот со Тајсон Фјури. Тогаш 35-годишниот Американец двапати беше соборен, а на крајот на средбата стана јасно дека скршил прст на десната рака.

Според прописите на Комисијата во Невада, ова значи 6 месеци отсуство од професионалниот ринг за Вајлдер. Во овој период, поранешниот светски шампион на ВБЦ, исто така, ќе подлежи на операција на скршениот прст и ќе има доволно време да се опорави за можно враќање на сцената. Пресметките покажуваат дека Дионтеј би можел повторно да боксува во април.

Тој не коментираше детално за текот на настаните. Сепак, неговите роднини тврдат дека Вајлдер ќе се обиде да договори меч со Ентони Џошуа. Ова може да се случи ако AJ нема реванш меч со Александар Усик и Украинецот ги задржи појасите на ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО. Предвидено е двајцата повторно да се сретнат напролет следната година.