Усман го нокаутира Барнс, го расплака и ја одбрани титулата (ВИДЕО)

258

Камару Усман го победи Жилберт Барнс со технички нокаут (ТКО) во третата рунда и ја задржа титулата во полусредна категорија на УФЦ.

Во Лас Вегас „Нигерискиот кошмар“ го изненади противникот со силен десен директ низ рацете 34 секунди по почетокот на третиот дел, бидејќи „Дурињо“ се влечкаше и се најде на грб на партер. Усман не губеше повеќе време и скокна врз него, почна да го наметнува тоа. За еден момент, Барнс успеа да најде сила да се извлече од тешката ситуација и почна да стои, но шампионот повторно „додаде гас“ и го принуди судијата да го заврши мечот.

Усман (18-1) е шампион од март 2019 година, откако веќе три пати ја бранеше титулата. Покрај тоа, Нигерискиот кошмар е непоразен во сите 13 меча во УФЦ.

Резултати од УФЦ 258, главна програма:
Камару Усман Жилберт Барнс – ТКО (удари), Р3
Алекса Грасо – Мејси Барбер – едногласна одлука (29-28, 29-28, 29-28)
Келвин Гастелум – Јан Хајниш – едногласна одлука (30-27, 29-28, 29-28)
Рики Сајмон – Брајан Келехер – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Жулијан Маркез – Маки Питоло – завршница (анаконда давење), Р3 (4:17)

Воведна програма:
Ентони Хернандез – Родолфо Виеира – завршница (гилотина давење), Р2 (1:53)
Белал Мухамед – Диего Лима – едногласна одлука (30-27, 30-27, 30-27)
Полијана Вијана – Мелори Мартин – завршница (арматура), Р1 (3:18)
Крис Гутиерез – Андре Евел – едногласна одлука (30-26, 29-28, 29-27)
Габриел Грин – Филип Роу – едногласна одлука (30-27, 29-28, 29-28)