Усман: Ќе доминирам над Масвидал и ќе станам најлошото копиле

234

Шампионот во полусредна категорија Камару Усман верува дека ќе ја задржи титулата овој викенд. 33-годишниот шампион го заложува појасот против Хорхе Масвидал во главната борба на УФЦ 251, што ќе се одржи во Абу Даби. Усман е во сериозна серија победи и многу години не ја вкусил горчината на поразот.

Букмејкерите стојат цврсто зад него со неговите шанси и ако им веруваме, тогаш Камару треба лесно да победи. Сепак, ова е борба и никогаш не можеме да знаеме што ќе се случи. Победникот на The Ultimate Fighter 21 тренираше напорно и не гледа лице во кафезот, само бизнис што треба да се одработи.

„Треба да го ослободам нигерискиот кошмар во кафезот и да го оставам Усман надвор од него. Не гледам лице во кафезот. Сега сум мотивиран да одам таму и да направам штета. На крајот на краиштата, кога станува збор за меч, тогаш нема никој подобар од мене во моментов. Јас сум најдобриот спортист во категоријата. Затоа сум крал на категоријата. Ќе си ја завршам работата.

Дефинитивно не сум како Бен Аскрен. Масвидал ќе го разбере тоа на потешкиот начин. Битката ќе оди онака како што сакам. Ќе доминирам од почеток до крај. Се разбира, во прашање е и титулата „најлошото копиле“. Ќе го фрлам во кафезот и ќе го наплескам задникот.

Ќе победам, а неговиот појас доаѓа дома, за да го ставам во плакарот. Сакам да му кажам дека сè е деловно и не гледам лице. Тој ќе го добие она што го добиваат моите противници. Не гледам лице, само бизнис“, изјави Усман за ТМЗ.