Усик: Почетокот на мечот ќе биде како партија шах

190

Александар Усик зборуваше подолго за Скај спорт отколку на прес -конференцијата пред мечот со Ентони Џошуа.

Во интервју за британскиот телевизиски канал, кој е официјален медиумски партнер на гала вечерта во сабота, украинската боксерска ѕвезда и поранешен апсолутен светски шампион во полутешка категорија, рече дека на битката за четирите појаси на Џошуа не и пристапил како војна.

„Не носам војна со мене, туку светлина. Ќе се заложам на бокс на овој меч, иако на почетокот ќе биде како игра на шах“, призна Усик.

Битката за четирите појаси во тешка категорија – ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО, е на 25 септември на стадионот на Тотенхем во Лондон.

На прес -конференција, Усик се појави облечен како Џокер од филмската серија „Бетмен“. На прашањето зошто се одлучил за таква визија, тој одговори:

„Подготвив многу за овој меч, инаку знам дека и пред борбата луѓето сакаат да гледаат шоу, па им го дадов. Но, кога ќе влезете во рингот и ќе се борите, останувате сами со противникот и се борите“.

Ова ќе биде само трет натпревар во тешка категорија за Усик. Запрашан за висинската предност на Џошуа, Украинецот одговори:

„Луѓето зборуваат многу. Ја кажуваат вистината или не ја кажуваат вистината. Се е разговор и ќе видиме што ќе се случи во сабота. Силата не е во тоа дали некој е голем или мал. Во твојот дух е. Дејвид Хеј беше три пати помал од Николај Валуев, што покажува дека големината не е важна“.