Усик оди на Џошуа

120

Поранешниот боксерски шампион Александар Усик планира да ја бара задолжителна борба со светскиот шампион во тешка категорија ИБФ, ИБО, ВБА и ВБО, Ентони Џошуа.

Усик е задолжителен предизвикувач за Светската боксерска организација.

Џошуа се очекува да направи задолжителна одбрана против предизвикувачот на ИБФ, Кубрат Пулев, на 12 декември.

Доколку Џошуа победи, а веќе изјави дека сака да се сретне со шампионот на ВБЦ, Тајсон Фјури, за да ги обедини сите титули.

Но, ако наесен Усик го победи Дерек Чисора, тогаш ќе има што да каже за тоа.

„Усик е задолжителен предизвикувач на ВБО повеќе од една година“, рече ко-промоторот Александар Красјук, кој работи со Еди Херн.

„Тој се согласи да дозволи битка помеѓу ЕЏ и Пулев, со тоа што победникот потоа ќе се бори со него. Оваа изјава е сè уште валидна. Нашиот план е: А) да го победиме Дерек Чисора и Б) да се притисне ЕЏ, за да се усогласат со правилата на ВБО или да се ослободи титулата; C) за да се победи Џошуа или којбило друг ВБО шампион или кандидат и да стане шампион во тешка категорија. Едноставен и практичен “.

Џошуа и Усик освоија златни медали на Олимписките игри во Лондон во 2012 година.

Усик не беше многу активен поради повредите и пандемијата на коронавирусот.

Се бореше еднаш во 2019 година кога дебитираше во тешка категорија со победа над Чез Витерспун.

Сепак, Усик ќе се бори во 2020 година, а неговата битка со Чисора е насочена за октомври.

„Според нашите последни разговори со Еди, Усик против Чисора треба да се случи кон крајот на октомври“, рече Красјук и додаде: „Многу сè уште зависи од ограничувањата заради КОВИД-19, но сите сакаме да го оствариме тоа“.