Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со ТКО во последната рунда (ВИДЕО)

150

Олимпискиот шампион во бокс Тони Јока го победи Џоел Тамбве Џеко со технички нокаут во 12-тата рунда. Француската надеж во тешка категорија ја освои празната титула во Европската унија и ова е неговиот прв професионален појас.

Мечот се одржа во Нант.

Белгиецот беше испратен во технички нокаут по серијата удари на Јока, што доведе до повреда на окото.

Јока неофицијално победи во секоја рунда.

Така, ја забележа десеттата последователна победа меѓу професионалците (8 нокаути) и во моментов е без пораз. Неговиот златен медал е од Игрите во Рио 2016. Со секоја следна средба во про рингот, имињата на неговите ривали стануваат посериозни.

Тони Јока е дел „Топ ранг“, чија задача во блиска иднина е да му обезбеди меч за светската титула. Јока по синоќешната победа ги предизвика Џо Џојс и Дилиен Вајт.