Тајсон Фјури: Не знам дали повторно ќе боксирам!

480

Светскиот боксерски шампион во тешка категорија на ВБЦ, Тајсон Фјури (31-0-1) ги забуни фановите. „Ромскиот крал“ при враќањето во Англија изјави дека не е сигурен дали ќе се врати во рингот. Минатата недела го победи Дионтеј Вајлдер по втор пат (42-2-1), а битката меѓу нив е кандидат за №1 на овој век.

Веднаш по мечот се појавија разни опции за следниот противник на Фјури. Фаворит е Дилиен Вајт (28-2), но сите фанови сакаат да го видат Тајсон против шампионот ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО Александар Усик (19-0). Сепак, може да излезе дека ниту една од овие опции нема да проработи.

Фјури за Телеграф изјави дека не знае што му готви Господ и дека сите карти се на маса.

„Не знам што ќе се случи. Имам договор за уште еден меч со Топ ранг и ЕСПН. Не знам дали ќе го направам тоа. Не знам дали сакам и дали воопшто ќе се вратам во рингот. Не можам да кажам што ми носи иднината и уште колку натпревари ќе се имам“, рече Тајсон.

Тој е категоричен дека ако се врати на рингот, тоа нема да биде за пари или слава, туку од љубов кон боксот.

„Мотивиран сум да станам наутро, да тренирам и да уживам во остатокот од денот. Немам цели во боксот, освоив се што е можно. Јас сум единствениот во мојата ера. Секогаш ќе бидам шампион на ВБЦ, ВБА, ВБО, ИБФ и магазинот „Ринг“, никој не може да ми го одземе тоа“, изјави Ромскиот крал.

Тајсон е познат по наглите промени во расположението. Поради оваа причина, не е јасно што ќе се случи со шампионот во блиска иднина. Сепак, сите се надеваме дека нема да се повлече од рингот и ќе продолжи да им дава спектакли на љубителите на боксот.