Тајсон Фјури: Наскоро излегувам на меч со скочанетиот идиот Џошуа

143

Тајсон Фјури едвај чека да влезе во рингот со Ентони Xошуа. Двајцата шампиони ќе ги обединат титулите во тешка категорија, a минатата година потпишаа се обврзаа на две борби во 2021 година. „Кралот на Ромите“ ја има титулата во тешка категорија на ВБЦ, а Џошуа го појасите на ВБА (Супер), ИБФ, ВБО и ИБО. Ова ќе биде една од најголемите борби во боксот и победникот ќе најде место меѓу најголемите во историјата.

Фјури ќе се обложи и на неговиот непоразен статус, кој вклучува 30 победи и 1 нерешен резултат. Тајсон го нокаутира Дионтеј Вајлдер на почетокот на минатата година. Џошуа, пак, има скор 24-1 и доаѓа по нокаут победа над Кубрат Пулев. На својот профил на социјалните мрежи, Фјури истакна дека наближува борбата.

„Часовникот отчукува. Битката ќе започне некаде близу вас. Ќе се случи во 2021 година. Ќе се борам со скочанетиот идиот. Голем клошар“, напиша Фјури.