Тајсон Фјури е во добра форма за Џошуа (ФОТО)

126

Шампионот на ВБЦ, Тајсон Фјури, се подготвува да биде во одлична форма за историската битка со носителот на појасите на ВБА, ВБО, ИБФ и ИБО, Ентони Џошуа. Кралот на Ромите треба да се сретне со сонародникот налето, а победникот ќе стане апсолутен светски шампион во тешка категорија. Според менаџерот на ЕЏ – Еди Херн, договорот е веќе потпишан, останува да се наведе точното место и датумот на судирот.

Фјури објави фотографии од својот моден бренд на Инстаграм. Ним им се чини дека тој е во многу добра форма, и веројатно започнал да влегува во ритам.

Експертите на Островот известуваат дека Тајсон покажал значително подобрување во физичката форма во споредба со неговите претходни настапи на социјалните мрежи, каде му се гледал типичниот пивски стомак. Како видеото од пред шест недели, во кое боксерот е на плажа во костим за капење.

Очигледно Фјури ослабе и ги стави мускулите во форма. Ова не е прв пат во неговата кариера да се случи неговата трансформација. Потсетуваме дека во 2018 година изгуби импресивни 70 килограми откако достигна 180 килограми поради депресија.