Тајсон Фјури го советува Џошуа: Не се бори со Усик

233

Тајсон Фјури, кој е шампион на ВБЦ, го советува Ентони Џошуа да не се занимава со неговата задолжителна одбрана на појасот на ВБО, каде што го чека Александар Усик.

Целиот свет на боксот очекува двајцата Британци да се судрат во 2021 година на меч за обединување на 4-те титули, но за да се случи ова мора да се надминат две пречки.

Првата е од деловен аспект и поделбата на парите, а втората е задолжителната одбрана на титулите што ја имаат и двајцата.

Фјури треба да се справи со Дионтеј Вајлдер, додека Кубрат Пулев и Александар Усик се приклучија во редот за ЕЏ. За ниту еден од овие три меча не е објавен официјален датум, а причината за ова е сè уште постојните ограничувања за присуство на спортски настани.

„Наместо да се бориме против нашите задолжителни предизвикувачи, подобро е да ослободиме еден или два појаси и да го направиме мечот што го сакаат сите“, му рече „Ромскиот крал“ на 30-годишниот Џошуа.

„Не бегам од него, ниту се плашам. Ќе поминам преку тебе како нож низ масло. Дојди бори се против големото момче во категоријата. Биди маж и дозволи ми да те нокаутирам.

„Тогаш бори се со кого сакаш. Без да го навредам Усик – тој е одличен боксер, апсолутен шампион во полутешка категорија. И тој најверојатно ќе биде шампион во тешка категорија, ако се бори против Џошуа.

„Ако Ентони се соочи со Усик, ќе изгуби. Затоа мислам дека ќе побегнам од овој меч. Зошто да се бори со него и да земе само 10 проценти од она што може да го земе од средба со мене.

„Да се ​​ослободи титулата на ВБО и да се остават Усик и Џозеф Паркер да се борат за неа. Ние сме на врвот на пирамидата. Боксерите мораат да се борат против најголемите имиња. Што е најлошо што може да се случи. Голема работа е да се загуби“, рече 33-годишниот Фјури, кој веќе почна со подготовките за неговата трилогија со „Бронзениот бомбардер“.