Тајрон Вудли ќе бори со Колби Ковингтон на УФЦ 253

66

Поранешниот неoспорен шампион во лесна категорија Тајрон Вудли конечно ќе се сретне со неговиот жесток непријател Колби Ковингтон.

Ќе се борат на УФЦ 253 на 19 септември,нанастанот на кој Израел Адесања и Пауло Коста ќе се борат за титулата во средна категорија. Борбата помеѓу Вудли и Ковингтон може да послужи како главна борба. Веста за нивната средба ја сподели Вудли на социјалните мрежи.

38-годишниот ветеран е трагичар во последните две битки. За прв пат во кариерата, Тајрон е во серија од два последователни порази. Имаше многу лош настап на мечот со Камару Усман минатата година и ја загуби титулата. Вудли влезе во кафезот кон крајот на мај за да се бори против Гилберт Барнс и повторно доминираше. Тајрон има рекорд од 19-5-1 со верување дека борбата со Колби е најважна во неговата кариера и ќе ја одреди неговата иднина во ММА.

Ковингтон (32) е поранешен привремен шампион. На крајот на минатата година Колби беше во серија од 7 последователни победи. Се раздели од оваа серија откако Камару Усман го победи со нокаут во 5-тата рунда.