Свршеницата на Вајлдер распали против Фјури

199

Светскиот шампион на ВБЦ, Тајсон Фјури (30-0-1) е обвинет за „удирање топка“ и ја искористи ситуацијата со коронавирусot за да го одложи мечот со Дионтеј Вајлдер (42-1-1).  Тие требаше да се соочат по трет пат на 24 јули. Сепак, судирот беше одложен за 9 октомври откако „Кралот на Ромите“ беше позитивен на КОВИД-19.

Сепак, според свршеницата на „Бронзениот бомбардер“ Тели Свифт, одлуката за одложување нема никаква врска со предметниот тест. Таа е категорична дека Британецот решил да избегне судир со нејзиниот партнер затоа што се плашел од развојот на средбата.

„Мислам дека дури и да имаше симптоми на вирус, тој сепак можеше да се бори. Од таборот му рекоа дека има многу лесни симптоми, што значи дека на 16 дена до средбата, причината за одложувањето е поинаква. Дионтеј се бореше со искинати бицепси, скршени прсти и што уште не. За мене, тоа е изговор затоа што Тајсон не беше подготвен. Тој само купува време“, изјави Свифт за ТМЗ.

Според неа, Фјури почувствувал дека Вајлдер е во подобра форма и тоа го исплашило.

„Видов како изгледаше Дионтеј на кампот, движењето на главата е неверојатно, неговата одбрана е импресивна. Не верувам дека ќе бидат подготвени да го пречекаат во октомври. Но, Дионтеј е помотивиран од кога било. Тој јаде, спие и живее со Тајсон Фјури. Не верувам во ниту еден збор на Тајсон Фјури“, рече Тели.

Вереницата на Вајлдер отсекогаш била негова потпора.