Светски шампион во борење поразен во ММА дебито

168

Светскиот шампион во борење слободен стил во категорија до 63 кг од 2019 г. Шинобу Ота дебитира со пораз во ММА.

27-годишниот Јапонец, кој е освојувач на сребрен медал на Олимписките игри во Рио де Жанеиро во 2016 година во категоријата до 59 килограми, премина во ММА со учество на меч во Ризин. Во Саитама, Јапонија, Ота се соочи со Хиедо Токоро, кој беше далеку поискусен од него, на новогодишната ноќ, губејќи со завршница во втората рунда.

Така, 43-годишниот Токоро веќе има 35 победи, 30 порази и 2 нерешени меча, а за него ова беше прва борба од јули 2017 година.

По средбата Шинобу Ота беше пренесен во болница на рутински прегледи, споделувајќи фотографија од кревет и заблагодарувајќи им се на навивачите за поддршката.

https://twitter.com/Shinobu63no_1/status/1345349121620623360?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1345349121620623360%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fboec.bg%2Fborba%2Fsvetoven-shampion-po-borba-s-faulstart-v-mma%2F