Судиска лакрдија го елиминра Ардијан Аземи од Европското првенство

591

Она што се случуваше денеска на Европското првенство за помлади јуниори и јуниори во Будва, Црна Гора, може да се нарече лакрдија. Имено, нашиот тешкаш Адријан Аземи во првото коло се бореше со Украинецот Дмитро Баблиук и загуби со контроверзна судиска одлука 2-3.

По ова одлука нашиот табор поднесе жалба, која првично беше уважена. Арно ама, подоцна стигнал уште еден допис со кој се поништува првичната одлука и повторно победата му е доделена на Украинецот.

Инаку, во првата рунда му броеле на Аземи, а во третата на Бабилук.

Така, нашата најголема надеж за медал е одвозможена со чудни и контроверзни одулки и на судиите и на комисиите на ЕУБЦ на ЕП.

И Ајхан Озмен е поразен од Србинот Дарио Томиќ.

Резултати – ЕП 2021, Будва:

51 кг Хади Шехаби слободен 1. коло

63,5 кг Илхан Озмен – Фатјон Ручај (Албанија) 2-3

71 кг Ајхан Озмен – Дарио Томиќ (Србија) 0-5

+91 кг Ардијан Аземи – Дмитро Баблиук (Украина) 2-3