Стипе Миочиќ најави враќање: Ќе бидам најголемата ноќна мора на сите!

163

Најуспешниот шампион во тешка категорија Стипе Миочиќ конечно најави враќање откако го загуби појасот. Тој на својот Инстаграм објави фотографија од тренингот и под него го привлече вниманието на неговата тежина, за која многумина сметаа дека може да биде една од клучните работи на дуелот против Френсис Нгану.

Имено, американско-хрватскиот борец (105,5 кг) беше 13 кг полесен од Камерунецот во одбрана на титулата на УФЦ 260 настанот. Нагану на тој меч влезе со 119,3 килограми!

На нивниот прв дуел во јануари 2018 година, Стипе беше само пет и пол килограми полесен од Френсис.

„Велите Стипе на 113,4 кг ??? Смешно е да се спомене тоа. Сезоната за зајакнување доаѓа! Се разбудив со чувството дека ќе станам најлош кошмар на сите“, напиша Стипе Миочиќ.

Шефот на УФЦ, Дана Вајт, потврди дека Френсис Нагану треба да го брани појасот за титулата во тешка категорија против Дерик Луис.

На Миочиќ не му пречи премногу затоа што објави одмор и нема да се врати се додека неговата сопруга Рајан Мари не го роди синот Матео.