Сехудо ја шокираше јавноста по големата победа: Денеска заминувам во пензија! (ВИДЕО)

159

Хенри Сехудо забележа уште една значјна победа во гламурозната кариера и ја одбрани титулата во петел категорија соо нокаут на крајот на втората рунда против живата легенда на категоријата Доминик Круз, а потоа ја шокираше јавноста.

Сехудо е олимписки шампион во борење во слободен стил од Пекинг во 2008 година и ја држеше титулата во пониската категорија „мува“, а сега го задржува појасот со брилијантна победа над човекот кој најдолго доминираше во дивизијата и има најмногу искуство во тоа.

Сехудо веќе има 16 победи и само 2 порази, од кои последната е во октагонот во јуни минатата година, по што беше подложен на операција на коленото.

Изненадувачки, тој во изјавата по битката го најави крајот на својата славна кариера.

Доминик Круз се врати во кафезот по отсуството од три ипол години, бидејќи веќе има 22 победи и 3 порази, а во својот говор последователно се спротивстави на одлуката за прекин на мечот.

Сехудо почна со внатрешен лоу кик, додека во првата минута Круз го демонстрираше своето добро движење со нозете, но и покрај тоа, неговиот противник додаде уште еден десен лоу кик. Шампионот очигледно се потпираше на стратегијата со овој вид на удар за да се обиде да го забави противникот. Првиот тејкдаун го направи Сехудо, но не можеше да постигне ништо значајно со тоа. До крајот на рундата, двајцата направија две или три размени на леви директи.

Круз ја почна втората рунда малку поактивно и се се сведе на лоукикови, а двајцата продолжија да одржуваат основната долга дистанца. Имаше некои размени на комбинации сораце и постепено директите со водечката рака. Немаше ниту еден сериозен обид за уривање, а дефинитивно противникот настапи подобро во оваа рунда во однос на претходниот. Судирот со глава ја отвори аркадата на Сехудо и битката се одвиваше, а шампионот изобилно крвареше.

Изненадувачки продолжетокот во преостанатите 26 секунди доведе до крај на битката. Сехудо го нокаутира противникот со десното колено, а потоа го опсипа со левите тупаници во неговиот храм. Круз не се бранеше недозволено и судијата Кит Петерсон реши да го прекине дуелот – победа со ТКО за шампион!

“Може да ме проучиш и да се подготвиш за мене, но јас имам феноменален тренер кој ја подготви тактиката. Можам да бидам необичен и чуден, но знам и тоа како добро да се борам. Немилосрден сум. Мислам дека сум најголем борец на сите времиња, никој не го има она што гопостигнав јас. Ја освоив и ја оодбранив титулата во две категории, а го имам и ова злато околу вратот ако некој не знаел“, рече тој, со насмевка покажувајќи го својот олимписки медал.

Потоа на ред дојде изненадувањето, односно обраќање до Дана Вајт, на целото УФЦ и на сите навивачи.

„Јас сум среќен со мојата кариера. Направив доволно во овој спорт. Сакам да одам и да уживам во животот. Имам 33 години, сега имам девојка која рече дека сака да основаме семејство. Од 11 години се жртвував сè што имав за да би дошол овде и тоа никој не може да ми го одземе. Денеска заминувам во пензија. Имам 33 години и задоволен сум со тоа што го направив во кариерата. Трипл Ц е готов!“, сехудо сите ги остави без текст по вака сјајната претстава и одбраната на титулата.

Веднаш се појавија коментари на Твитер, меѓу другите и од Мајкл Биспинг и од Џон Џонс, велејќи дека ова е само начин на преговори за нов договор со УФЦ. Што е точно, треба да откриеме во наредните неколку недели, но би било штета категоријата во време на сјајни потенцијални предизвикувачи да остане без толку импресивен борец како првак.