Седрик Думбе го нокутира Гроенхрат и ја одбрани титулата (ВИДЕО)

119

Седрик Дамбе (74-6-1, 44 КО) ја одбрани титулата на Глори во полутешка категорија (до 77 кг) по спектакуларната победа со нокаут во суперпресметката против неговиот стар познаник Муртел Гроенхарт (69-24-3, 40 КО). За двајцата ова беше трет меѓусебен дуел, а последен пат се соочија во рингот во 44-то издание на организацијата на 25 август 017 година во Чикаго, кога Гронхарт го зеде шампионскиот појас на францускиот борец.

28-годишниот Французин се бореше со сигурност.  Во првата рунда веднаш започнаа со размена на удари, а Гронхарт се обложи на повеќе удари. 34-годишниот Холанѓанец, за кого ова беше 21-от меч во Глори, ја искористи предноста во висина (8 сантиметри) и го држеше противникот на дистанца, обидувајќи се да го исцрпи со удари. Кога и да е можно, Дамбе покажа колку е блиску, почнувајќи од серија аперкати и крошеа. Во првата рунда, шампионот имаше неколку проблеми со подот, неколку пати се лизна.

Во втората рунда, холандскиот врвен борец неколкупати се обиде да го совлада противникот со летечко колено, но по 60 секунди борба беше испратен во првиот нокдаун од страна на Дамбе. Французинот потоа го затресе со силни директни удари. 28-годишниот Французин стана значително поагресивен, а спектаклот во рингот беше на високо ниво.

Во обид за уште едно летечко колено на 47 секунди пред крајот на делот, Гроенхарт ги прескокна јажињата и падна многу лошо на грб надвор од рингот. Судијата даде кратка пауза од 20 секунди за да може да се врати. Натпреварот продолжи, но Думбе веднаш го притисна во аголот и го испрати во втор нокдаун со силна десно кроше. На 8 секунди пред крајот на рундата, судијата започна да одбројува, холандскиот кик боксер успеа да застане, но судијата пресуди дека неговата состојба не му дозволува да го заврши мечот од 5 рунди и објави технички нокаут.

„Кој е кралот?!“, извика Седрик Дамбе. Тој ја одигра својата борба многу паметно, покажувајќи подобра тактика и се покажа како поефикасен со помалку, но попрецизни удари.

Ова беше негова 12-та победа на 15 натпревари во Глори. Тој е во серија од 7 последователни победи,  од кои само еден заврши со судиска одлука.

„Станува досадно. Секој пат е исто: лево, десно и нокаут “, со насмевка ја прокоментира Думбе својата победа.

Неговата последен пораз датира од март 2018 година против Алим Набиев.