Се соочија борците за УФЦ 259 (ВИДЕО)

149

Ѕвездите на УФЦ, кои ќе се борат викендов во Лас Вегас, застанаа лице в лице. Ова се случи на прес-конференцијата пред неколку часа. Викендов ќе го следиме УФЦ 259 каде што има двеброби за шампионските титули.

Израел Адесања, шампионот во средна категорија, се подигна во полутешка категорија. Тој ќе се обиде да стане двоен шампион, но ќе треба да го победи Јан Блахович, кој ќе ја бара првата одбрана на титулата.

Во подглавната борба двојната шампионка Аманда Нунеш ја заложува титулата во петел категорија против Меган Андерсон. На борбената карта има уште една борба за титулата.

Пјотр Јан, кој е шампион во петел категорија, ќе се обложи на својата титула против Алзамеин Стерлинг.

Главна карта:
Адесања Израел – Јан Блахович
Аманда Нунеш – Меган Андерсон
Пјотр Јан – Алџамеин Стерлинг
Ислам Махачев – Дру Добер
Тијаго Сантос – Александар Ракиќ

Прелиминарни:
Доминик Круз – Кејси Кени
Синг Јадонг – Кајлер Филипс
Џозеф Бенавидез – Аскар Аскаров
Ливиња Соуза – Аманда Лемос
Шон Брејди – Џејк Метјус
Тим Елиот – Џордан Еспиноза
Каи Кара Франција – Рожерио Бонторин
Карлос Улберг – Кенеди Нечукуву
Урош Медиќ – Аалон Круз
Тревин Џонс – Марио Баутиста